مراسم روز جهانی اسکیزوفرنی

۱۴ می مصادف با سوم خرداد به نام روز جهانی اسکیزوفرنی نامگذاری شده است. به همین مناسبت مراسمی در مرکز امید آسایش خزر برگزار گردید .اسکیزوفرنی یک اختلال روانی مزمن و شدید است که با رفتار نابهنجار اجتماعی و ناتوانی در درک واقعیت شناخته می شود. این اختلال بر چگونگی تفکر, احساسات و رفتارهای فرد تاثیر می گذارد.

افراد دارای اسکیزوفرنی اینطور به نظر می رسد که ارتباطشان را با واقعیت از دست داده اند. اگرچه اختلال اسکیزوفرنی به اندازه دیگر اختلالات روانی رایج نیست ولی اختلالی است که عملکرد فرد را به شدت ناتوان و دچارمشکل می کند. نشانه های این اختلال معمولا بین ۱۶ تا ۳۰ سالگی شروع میشوند و قابل توجه است که این اختلال در کودکان به ندرت اتفاق می افتد. از نشانه های رایج این اختلال می توان به موارد زیر اشاره کرد :
افکار اشتباه : افراد ممکن است فکر کنند کسی آنها را تعقیب می کند یا خودشان را افرادی مشهور بدانند. دیدن,شنیدن,احساس کردن ,چشیدن و شنیدن بوهایی که در واقعیت وجود ندارند. رایج ترین تجربه در این مورد تصور شنیدن صداهایی است که به فرد دستوراتی می دهند.
اختلال در تفکر و صحبت کردن مثلاً از موضوعی به موضوع دیگر پریدن
رفتارهای نامناسب مثل پوشیدن لباسی گرم در هوایی که مناسب آن لباس نیست و هچنین داشتن رفتارهای تکانشی و مضطرب بدون داشتن دلیل خاصی.
تحقیقات پژوهشگران نشان می دهد که عوامل زنتیکی,محیطی و استرس های زندگی نقش مهمی را در مبتلا شدن به اسکیزوفرنی بازی میکنند.

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *